Pozitív Fegyelmezés
Gyermeknevelés a Pozitív Fegyelmezés szemléletében
- Nem fogad szót?
- Sok a hiszti?
- Már eleged van, hogy mindent 100x kell elmondani és akkor sem csinálja?
- Az esti rutin kész kínlódás?
- Visszabeszél?
- A leckeírás körüli viták már felőrölnek?
Ismerős?😊
Én pár éve rátaláltam egy csodálatos szemléletre, amely ahhoz ad praktikus iránymutatást, hogyan lehet szeretettel nevelni a gyermekeinket úgy, hogy közben rend és nyugalom uralkodik a családban: ez a Pozitív Fegyelmezés.
A Pozitív Fegyelmezés egy olyan nevelési szemlélet, amelynek pszichológiai alapjait két pszichiáter, Alfred Adler és Rudolf Dreikurs fektette le. Adler szentül hitte, hogy a gyerekeknek elemi szükséglete, hogy kötődjenek a környezetükben élőkhöz. Szerinte azok a gyerekek, akiknek szoros a kapcsolata a családjukkal, szeretteikkel, környezetükkel kevésbé hajlamosak a rossz viselkedésre. Ezt az elképzelést gondolta tovább Dr. Jane Nelsen, aki “Pozitív Fegyelmezés” néven fektette le az elmélet alapjait már több, mint 40 évvel ezelőtt.
Az elmélet azóta sokszorosan igazolást nyert: ma már több, mint 30ezer oktató igyekszik minél több szülőhöz eljuttatni ezt a szemléletet, a világ 88 országában alkalmazzák sikerrel. Tanulmányok és többszázezer szülő tapasztalatai támasztják alá, hogy működik.
A Pozitív Fegyelmezés 5 kritériuma:
- Egyszerre érvényesül a kedvesség és határozottság.
- Segítjük a gyereket abban, hogy fontosnak érezze magát és éreztetjük vele, hogy hozzánk tartozik.
- Az alkalmazott eszközök hosszú távon hatékonyak.
- Az alkalmazott fegyelmezési mód értékes életviteli és szociális készségeket tanít.
- Az alkalmazott fegyelmezési mód ösztönzi a gyerekeket arra, hogy felfedezzék, mire képesek, és hogyan használhatják építő módon a személyes erejüket és a problémamegoldó gondolkodásukat.
Nekem a Pozitív Fegyelmezés :
- az arany középút a poroszos szigor és a teljes engedékenység/káosz között
- egy csodás eszköztár, konkrét és praktikus megoldásokkal a legtöbb családi konfliktusra
- szeretetteljes nevelés + rendezett család
Ha többet szeretnél megtudni a módszerről, nézz körül az oldalamon, amely kifejezetten a Pozitív Fegyelmezésről szól: www.szeretettelnevelunk.hu